מדריך שמנים וגימורים טבעיים לעץ


חברים ולקוחות רבים מבקשים הסברים על סוגי שמנים וגימורים טבעים לעץ ואופן יישום נכון. תמצאו כאן מדריך על הסוגים השונים, הבדלים ואופן היישום. יאללה מתחילים…

יישום שמן על עץ

נתחיל באופן יישום שמנים ואחרי זה נפרט את הסוגים השונים. אנו ממליצים דרך זאת ליישםאת כל השמנים.

מומלץ למרוח את השמן בנדיבות בעזרת סמרטוט בד (או מברשת צביעה). במקרה של בד, רצוי בד לבן שלא מוציא צבע ולא משחרר סיבים. כמות השמן צריכה לאפשר לעץ ׳לשתות׳ כמה שמן שהוא יכול, במיוחד בגדע, אבל לא צריך להפריז ורצוי שלא יוצרו לשלוליות או טפטוף שמן. לאחר 30 דקות יש לנגב את השמן שהעץ לא ספג.

התפלמרות

לאחר יישום נכון, השמן מתפלמר (מתייבש) באינטראקציה עם האוויר ומייצר שכבה דקה מאוד אך קשה המגנה על העץ. יש שמנים שלא מתפלמרים, אותם נפרט בהמשך.

לאחר ייבוש מלא, אפשר ליישם עוד שכבות (ידיים) אבל ממש לא חייבים. השכבה הראשונה תיכנס לנקבוביות העץ ובמקרה של שמן מתפלמר תיוצר שכבה מגנה על העץ.

הרחקת הסמרטוט

חשוב לציין שבסיום יישום שמן מתפלמר עם סמרטוט בד, חשוב לפרוש את הבד בצורה פתוחה לייבוש ולהשליך את הבד לפח רק לאחר שהתייבש. אחרת השמן עלול להתחמם בזמן הייבוש ואם הוא מקופל בפח יכול ליצור דלקה.

סוגי שמנים (וגימורים)

שמן מינרלי

נתחיל בשמן הכי יוצא דופן מבין כל השמנים שאנו מציעים. שמן זה הינו מלאכותי, ולא חומר טבעי כמו שאר השמנים. למרות זאת השמן המינרלי בטוח לכלי אוכל וכלל לא רעיל.

שמן מינרלי הינו 100% שקוף ובכך לא משנה את צבע העץ כמעט כלל. מנגד, השמן לא מתפלמר ולכן יכול להישטף במים לאורך זמן. זהו חיסרון במיוחד כשמדובר בכלי אוכל שמיועדים להישטף לעיתים קרובות. מה שזה אומר שצריך לחדש אותו ל

שמן טאנג

שמן טאנג הינו שמן 100% טבעי, מופק מעץ הטאנג. טאנג מתאים לשימוש בתוך הבית וגם מחוץ לו. אחרי שהשמן חדר לנקבוניות העץ והתפלמר מונע חדירת מים. 

השמן מעמיק את צבע ומבליט את סיבי העץ. בהתחלה הוא נראה קצת כתום אבל אחרי ייבוש מלא הוא מתעדן ומשאיר את העץ קצת יותר ככה מהמקור.

ייבוש מלא יכול לקחת עד 3-4 שבועות אך שמן הטאנג בטוח לכלי אוכל.

שמן פשתן טהור

שמן פשתן טהור (לא מבושל) מופק מזרעי פשתן. הוא 100% טבעי, בטוח לכלי אוכל, וייבוש מלא גם כן לוקח מספר שבועות.

ההבדל משמן טאנג בעיקר איך הוא נראה על העץ כי כל עץ מגיב קצת אחרת. הכי פשוט זה לנסות על חתיכת עץ (מאותו סוג של הפריט לשימון) ולראות את ההשפעה.  

שמן פשתן מבושל

שמן הפשתן המבושל הוא תערובת של שמן פשתן עם מזרזי ייבוש שחוממו ל 70 מעלות. בעזרת מזרזי הייבוש, התפלמרות יותר מהירה משמן פשתן טהור. שמן זה לא בטוח לכלי אוכל ויותר כהה משמן פשתן טהור.

שמני פשתן שלנו (טהור ומבושל) אנחנו מייבאים מאוטוסון (Ottosson) שוודיה. אפשר ללמוד עוד באתר Ottosson

שמן פרג

שמן פרג מופק מזרעי פרג והוא דומה במאפייניו לשמן טאנג ושמן פשתן טהור. הוא 100% טבעי וטהור ובטוח לכלי אוכל. הוא לא מצהיב אך לוקח יותר זמן להתייבש משמן פשתן טהור. 

שאלק (פוליטורה)

פתיתי שלאק

שלאק (Shellac) מיוצר מהפרשות חרקים קטנים מאזור הודו / תאילנד. זהו חומר דביק שהחרק מייצר משרף העץ כדי לשמור על הביצים עד לפקיעתם. תהליך עיבוד השלאק כולל חימום כדי לנקות אותו מקליפת עץ, שעווה וביצים שלא התפתחו ויבושו. אחרי הייבוש הוא נמכר כפתיתים. 

כדי יישום על עץ קודם צריך להמיס את הפתיתים באלכוהול (לדוגמא מטנול / אטנול) עד שנמסו לגמרי בתמיסה. כדי למנוע הצטברות פתיתים ששקעו בתחתית המיכל כדאי לערבב/לנער את התמיסה כל כמה דקות עד שכל הפתיתים נמסו. יחס אלכוהול לפתיתים נתון לבחירה כדי לשלוט עובי שכבה ובצבע סופי אבל אפשר להתחיל ביחס 1:2 (2 חלקים אלכוהול לחלק 1 פתיתים). אחרי זה אפשר למהול את ׳התרכיז׳ בעוד אלכוהול לפני יישום.

סופגים את התמיסה בכדור בד (לבן ולא מוצא סיבים) ומורחים באופן אחיד על העץ. האלכוהול יתנדף תוך כמה שניות ותשאר שכבה מאוד דקה של השלאק. אפשר ליישם עוד שכבה מיד. יישום של עשרות או אפילו מאה שכבות מביא את העץ לגימור מראה ומבריק ומכונה פרנצ׳ פוליש (French polish). 

שעוות דבורים

דבורים מייצרות את השעווה במבנה משושה המכיל את הדבש בחלה שבכוורת. 

שעוות דבורים שאנו מוכרים מכילה תערובת של שעוות דבורים עם חומרים טבעיים כמו שעוות קרנאובה, שמן הדרים, טאנג ופשתןֿ.

שעוות דבורים

אופן יישום השעווה הינו מריחה על העץ, שפשוף קל כדי לחמם אותו (מעט) ולהחדיר לנקבוביות העץ. אחרי שהשעווה מצטננת היא שוב תתקשה ותגן על העץ. השעווה תשאיר מרקם משי רך למגע.

אז איזה שמן / גימור לבחור?

אז למדנו על פרטים טכנים על סוגי שמנים ועוד גימורים, אבל עדיין נשארת השאלה ״אז איזה שמן מתאים לפרוייקט שלי״? קשה לענות על השאלה זאת. כל עץ מגיב קצת אחרת ובסוף הכל עניין של טעם אישי. לכן מומלץ לנסות כמה שמנים על שאריות מאותו סוג העץ של הפרויקט (מלוטש ומוכן לגימור כמובן), להמתין לייבוש מלא ולבחור לפי התוצאות. יש אצלנו בחנות אפילו סט דוגמיות שמנים בשביל בדיקה כזאת 😉

סט דוגמיות שמנים

8 תגובות על “מדריך שמנים וגימורים טבעיים לעץ

 1. עמי ב. אומר:

  תודה על הפוסט המעניין.
  האם יש לך צילומים באיכות גבוהה( , או לינק לאתר אחר), עם דוגמאות השימון על אותו סוג עץ …למרות שעבורי לגעת בעץ גם חשוב … תודה

  • אורן אומר:

   היי עמי, הכנו דוגמאות שמן על מגוון עצים אבל ההבדלים לא עוברים טוב דרך תמונות. אתה מוזמן לבקר אותנו כדי לראות או לנסות בעצמך כמה שמנים על סוגי העצים שאתה עובד איתם.

 2. מעין אומר:

  היי יש לי שאלה,
  קניתי סכין שף מיפן עם ידית מעץ מגנוליה
  רציתי לדעת איזה שמן מומלץ לי לעשות גימור לידית (בהנחה שהסכין בשימוש מאסיבי יומיומי).

  • אורן אומר:

   היי מעין,
   הייתי ממליץ על שמן טאנג, פשתן (לא מבושל) או פרג. שלושתם טבעיים, בטוחים 100% לכלי אוכל ומתפלמרים כדי לתת הגנה מירבית. אחרי שימון, תן לעץ הכי הרבה זמן שאפשר בלי להרטיב במים (לפחות 1-2 ימים אבל אם אפשר 1-2 שבועות עדיף)

 3. עדו אומר:

  שמעתי שכדאי לחמם את השמן טאנג לפני השימוש. האמנם? ואם כן כיצד?

  • אורן אומר:

   הי עדו,
   לפי נסיוני לא צריך לחמם את השמן. חיפוש שערכתי באינטרנט מגלה ששיטה זאת אף יכולה להיות מסוכנת כי השמן דליק.

התגובות סגורות.