מסורים ידניים

מסורים מערביים ומסורים יפנים:

סוגי מסורים ידניים

ישנם 2 סוגי מסורים ידניים שהתפתחו במקביל ב-2 אזורים שונים בעולם. מסור היפני (שהתפתח ביפן) ומסור המערבי שהתפתח באירופה.

המסור המערבי, זה שאנחנו מכירים משיעור מלאכה בבית ספר, הוא מסור שחותך בתנועת הדחיפה. בזמן ניסור הלהב צריך לעמוד בלחץ הדחיפה ולא להתעקם ולכן הלהב של המסור נדרש להיות יציב.

עוביו היחסי של המסור מאפשר תיקון וכיוון התנועה של המסור בזמן הניסור, זהו יתרון בעיקר אצל נגרים מתלמדים.

המסור המערבי הינו קל להשחזה ולכן מחזיק המון שנים מעמד. במידה הזאת הוא החסכוני יותר ממסור יפני. בחלק מהמסורים המערביים יש גב, בדרך כלל מפליז אשר מייצב את הלהב, מוסיף משקל ובכך עוזר בזמן הניסור.

המסור היפני, הוא מסור שחותך בתנועת המשיכה. הדבר מאפשר ללהב להיות דק מאד (0.3 מ״מ).

נאמר כי הניסור בתנועת המשיכה יעיל ומבוקר יותר, המנסר מפעיל פחות לחץ וזה מותיר מסילה צרה יותר בתוך העץ, יש פחות ביזבוז. מצד שני, המשיכה אינה מאפשרת למנסר להשתמש במשקל גופו בכדי להניע את תנועת הניסור. זה יכול להיות לטובה כאשר רוצים שליטה ודיוק ופחות לטובה כאשר צריכים כח.

את רוב המסורים היפניים הנפוצים בעולם, אי אפשר להשחיז. במקרים אלה שיני המסור מחוסמות (מתכת מוקשה) ולכן אי אפשר להשחיז. ברוב המקרים שניתן להחליף את הלהב בחדש כשהישן התבלה או נפגע. ישנם מסורים יפניים שאפשר להשחיז או לשלוח להשחזה. שרות כזה נפוץ ביפן למסורים איכותים במיוחד (מיוצרים בעבודת יד). 

המסור היפני משאיר משטח חלק יחסית לעומת המסור המערבי.

המסורים היפניים והמסורים המערביים שונים בדרך העבודה איתם. יש שמעדיפים את אלה ויש שמעדיפים את אלה, אין זה חשוב במיוחד, בסופו של דבר כל אחד משתמש או במה שמתאים לו בחוויה האישית או במה שהוא מורגל אליו.

סוגי ניסור:

ישנם שני סוגי ניסור בסיסיים ״ריפ-קאט״ ו ״קרוס-קאט״

Rip Cut–

ניסור ריפ

ניסור לאורך הסיבים. כאשר מנסרים במקביל לכיוון הסיבים של העץ.

המושג ״ריפ״ משמעו קריעה, קורעים/מבקעים את העץ. אך ביקוע או קריעה של העץ יצרו קוים אשר ילכו/יעקבו לאורך הסיב ולא בהכרח בקו ישר, לכן אנו ״חותכים״ אותו, ״קאט״ – חיתוך/ניסור.

מסור ריפקאט Ripcut Saw

זוית ההשחזה במסור זה, היא ב8 מעלות. לכל שן במסור משטח ישר בשפה החותכת כמו סכין אשר יוצרים חיתוך חלק כמו של מפסלת כך שגם הנסורת נראית כמו מקבץ של תלתלים קטנטנים. צורת השן מונעת מהמסור לעקוב אחר סיבי העץ ובכך מובילה לחיתוך ישר ולא מעוקל.

מסורי ״ריפ-קאט״ מאופיינים ב 4-10 שיניים בכל אינצ׳ = 2.5 ס״מ (Tooth per Inch), זאת אומרת שהם די גסים.

העבודה עם מסור זה נעשית בתנועת דחיפה או משיכה תלוי בסוג המסור.

Cross cut

ניסור קרוס קאט

ניסור בניצב לסיבים. כאשר חוצים את הסיבים באמצע.

המושג ״קרוס״ משמעו הצלבה, אנחנו חותכים את העץ לא עם כיוון הסיבים אלא בהצלבה.

קרוסקאט מסור Cross Cut Saw

זוית ההשחזה במסור זה, היא ב15 מעלות. ישנם סוגים רבים של מסורי קרוס קאט. גדולים או קטנים, עם שיניים קטנות וצפופות לעבודות נגרות עדינות או גדולים וחזקים לניסור בולי עץ. הם יכולים להיות ידניים או מכונה.

השפה החותכת של כל שן במסור פונה בזוית שונה ונוצר דפוס בלתי רגיל ומשתנה על פני המסור. עיצוב זה מאפשר לכל שן לנהוג כקצה של סכין ולחתוך דרך העץ שלא כמו מסור הריפקאט, אשר קורע לאורך הסיב ופועל כמפסלת זעירה. 

במסורי קרוסקאט מסויימים יש שיניים מיוחדות אשר מעוצבות לנקות החוצה נסורת מהמסילה אשר נוצרת בזמן הניסור.

למסורי קרוסקאט יש בדרך כלל שיניים קטנות יותר משל מסורי ריפקאט.

מסורים מסויימים כגון מסורים יפניים מעוצבים לנסר בתנועת משיכה. מסורים מערביים לעומת זאת מעוצבים לנסר בתנועת דחיפה ויש כאלה אשר מעוצבים לנסר בדחיפה ובמשיכה גם יחד.

Universal

מסורי יוניברסל הם שילוב בין ריפ וקרוסקאט. סידור השיניים מהווה פשרה בין שני הסוגים ולכן מסורים כאלה מתאימים לניסור בניצב לסיבי העץ ועם כיוון הסיבים.

סוגי מסורים ידניים מערביים

מסור זנביונה – Dovetail saw

מסור מערבי

מסור זה משמש לניסור מחברים ולעבודות ממוקדות ומאוד מדוייקות.

מאופיין בלהב צר, קצר ודק יחסית ויותר שיניים באינצ׳ (TPI).

למטרת יציבות יש לו גב תומך בחלק העליון של הלהב, בדרך כלל מפליז.

לרוב ללא סיכסוך או סכסוך מינימלי בכדי למזער את תנועת המסור במסילה, במטרה לאפשר ניסור בקו אחיד ורציף.

מסור טנון – Tenon saw

לניסורים עמוקים ומדוייקים למחברים בנגרות רהיטים. המסור מייצר ניסורים ישרים ונקיים. המסור בדרך כלל מושחז לניסור ריפ עם הסיבים כמו שנפוץ ביצירת טנונים (סין בסין גרז או סין ונקב).

מסור ארגזת – Carcass saw

לניסור קרוסקאט מדוייק. מומלץ חיתוך כתפי המחבר, ניסור והגדרת הקצוות של דדו (dado)

מסור יד – Panel Saw

זהו מסור שבדרך כלל גדול ובעל שיניים מסיביות לניסור מהיר. מסור זה משמש לחלוקה מהירה של קורת העץ לחלקי הרהיט (מידות בערך). אחר כך כל חלק יעבור הקצעה וניסור למידות מדויקות. אפשר להשיג מסור יד מסוגי קרוסקאט, ריפקאט או אוניברסאלי.

מסור נימה – Scroll Saw

המושג ״סקרול״ משמועותו לגלול. מסור דק אשר מתוח על קשת בגבהים שונים ומאפשר ניסור בקוים מעוקלים ועדינים. בזכות הלהב הדק שלו ניתן לשנות כיוונים בקלות ובכל זאת לנסר קוים חלקים. גם ניסור בתוך חתיכת עץ ללא יציאה החוצה אפשרית עם המסור הזה.

גודל ועומק הקשת יכתיב את עומק הניסור.

מסורי נימה אצלנו בחנות

סוגי מסורים יפניים:

מסור ריובה

מסור ריובה – Ryoba

מסור יפני זה משמש לניסורים ללא הגבלת עומק, באורך או בניצב לסיבים.

מאופיין בשני סוגי שיניים מכל צד של הלהב, האחד ״קרוסקאט״ והשני ״ריפקאט״.

הלהב של מסור זה קצת יותר עבה כדי לפצות על חוסר הגב.

מסורי ריובה אצלנו בחנות

מסור דוזוקי

מסור דוזוקי – Dozuki

מסור יפני זה משמש לניסור מחברים ולעבודות ממוקדות ומדוייקות.

מאופיין בלהב צר עם גב עם שיניי ״ריפ״, ״קרוס״ ושילוב של השניים הנקרא ״אוניברסלי״. האחרון מתאים במיוחד לניסור זנב יונה.

מסורי דוזוקי אצלנו בחנות

מסור קטבה

מסור קטבה – Kataba

מסור יפני זה משמש גם כן לניסור מחברים ללא הגבלת עומק. מאחר ואין לו גב הלהב יותר עבה. המסור מגיע עם להב: קרוסקאט, ריפקאט או אוניברסאלי.

מסורי קטבה אצלנו בחנות

kugihiki saw מסור קוגיהיקי

Flush Cut Saw – מסור פלאשקאט

״פלאש – קאט״ – ללא סיכסוך, חתך חלק וצמוד לפני השטח. מאפשר ניסור אשר מיישר קו ומאפס את השארית עם פני השטח. ניסור דק ומדוייק במקומות מאתגרים. מסור זה מאפשר חיתוך של בליטות מיותרות מבלי לפגוע במשטח או בסביבה. לשיניים במסור זה אין תנועה לצדדים/אין סכסוך, כך שהלהב יכול לנסר צמוד למשטח מבלי לפצוע אותו. בנוסף המסור מאוד גמיש מה שמאפשר לו להתקרב למשטחים ומקומות צפופים עם גישה מוגבלת.

מסורי קוגיהיקי אצלנו בחנות

2 תגובות על “מסורים ידניים

  1. דני רונת אומר:

    הרכבתי מלחצי מוקסון על שולחן עבודה ״קל״ המלחציים מורכבות על השולחן, כך שהחלק שמטפלים בו מתחיל בגובה 85 ס״מ. מאוד נוח. נבנה יחד עם יניב מלץ ממקום לבנות.

  2. אורן אומר:

    היי דני, תודה על השיתוף. שמח שזה נוח לעבודה שלך. גם אני בניתי שולחן עם אותם מלחצי מוקסון וגם מאוד מרוצה. הנה לינק במקרה שלא ראית כבר 🙂
    https://dovetools.com/2020/01/24/%d7%a9%d7%95%d7%9c%d7%97%d7%9f-%d7%a0%d7%92%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%9b%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%99%d7%93%d7%a0%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%97%d7%9c%d7%a7-%d7%92-%d7%9e%d7%9c%d7%97%d7%a6%d7%99-%d7%9e/

התגובות סגורות.