מדריך לקניית כלי נגרות הראשונים שלך

לפני שאתחיל בסקירת הכלים, אתן הסבר קצר מה זה (בשבילי) נגרות מסורתית. 

נגרות מסורתית היא מלאכה העוסקת בבניית רהיטים, כלים, מבנים… תוך כדי הכרה והבנה בתכונות העץ המלא. העץ ממשיך לנשום ולהשתנות בהתאם לתנאי האקלים סביבו גם אחרי שנכרת והפך לרהיט. הבנה זאת ושימוש בשיטות נכונות כמו מחברים של עץ לעץ (לדוגמא סין וגרז) והשארת מקום להתרחבות העץ מאפשר שינויים אלה לקרות וממעיט סדקים וכשלים מבניים. רהיטים שבנויים נכון ישרדו לדורות.

מה שטוב בנגרות מסורתית, זה אפשר להכין הכל! (טוב, כמעט הכל) עם כלים ידניים. החיבור לחומר טבעי (העץ), השקט, וניחוח העץ מהנה עבורי (ולא צריך לדאוג יותר מדי כדי לשמור על האצבעות)

אז יאללה בואו נתחיל בכלים:

מפסלת:

כלי הכרחי שבלעדיו אי אפשר לעשות כמעט כלום :-(. מפסלות מאפשרות לחצוב בעץ חור מרובע (נקבה) למחברים, ניקוי ויישור כתף וממש מגיע לכל פינה שצריך.  סט של 3 מפסלות ברוחבים שונים מספיקים להתחיל. ממש לא צריך סט מפואר של 10! אני אישית התחלטי עם 3 ברוחבים 6 מ״מ, 16 מ״מ, 24 מ״מ.

יש אצלנו מפסלות טובות מערביות במחיר שווה לכל כיס של חברות Dictum ו Narex.

מפסלת Dictum עם ידית ארוכה

מפסלת Dictum עם ידית קצרה

מפסלת Narex

מסור: 

הכנו מדריך מקיף על סוגי מסורים שונים כאן אבל בקצרה יש 2 סוגים עיקריים: מערבי, ויפני. ההבדל החשוב ביותר הוא כיוון הניסור. במערבי הניסור מתבצע בדחיפת המסור, ביפני הניסור מתבצע במשיכה. המסור היפני, הגיע אלינו למערב, בשנים האחרונות, אך צובר תאוצה בפופולריות שלו ולדעתי הרבה יותר קל לשימוש. בגלל המשיכה, המסור יכול להיות יותר דק ולכן הניסור יותר צר, קל ונקי.

פרמטר שני חשוב לדעת זה כיוון הניסור. העץ מורכב ממקבץ סיבים שהולכים בכיוון מסויים (מקובל לסביר את זה כמו חבילת קשים לשתייה). המסור מתנהג אחרת כשרוצים לנסר באותו כיוון של הסיבים (rip) או כשרוצים לחתוך את הסיבים (crosscut). גם ביפני וגם במערבי יש מסורים מיוחדים לשני השימושים (צורת השיניים) ואפילו סוג שלישי שמהווה פשרה בין שני השימושים (אוניברסלי). 

מסורים יפנים מאוד פופולריים: 

מסור ריובה עם 2 קונפיגורציות בשני הצדדים (אחד לריפ והשני לקרוס קאט)

DOZUKI UNIVERSAL 180 M"M

מסור דוזוקי מסור עם עמוד שדרה קשיח כדי לשפר יציבות, בדרך כלל מגיע בצורת שיניים יוניברסל לניסורים קטנים, מדוייקים ונקיים 

זוויתן

דיוק במדידה וסימון חשוב כדי שחלקי הרהיט יתחבר טוב, יציב ובלי רווחים. זוויתן טוב יאפשר סימון 90 מעלות באופן מדוייק. מפתיע כמה אפילו 1 מעלה סטייה יכול להווה בעיה

יש אצלנו זויתנים פשוטים אך מדוייקים של חברת Shinwa היפנית ויש גם זוויתנים מתכוונים (קומבינציה) מעולים אך יקרים יותר מבית Starrett

זויתן פליז – חברת Shinwa

זויתן מתכוונן (קומבינציה) – חברת Starrett

מקצועה

מקצועה מאפשר לנו ליישר משטח עץ. יש כמה סוגים וגדלים, אבל בעקרון ככל שהכלי ארוך יותר, הוא מאפשר יישור יותר מדוייק ושווה של המשטח. מקצועה ארוך מדי לא יתאים לעבוד על משטח קטן. כמו כן מקצועה ארוך יכול להיות כבד ולא נוח לעבוד על משטח קטן. מקצועה גם מאפשר לדקק את העץ לעובי שאנחנו רוצים.

לפני שנפרט את סוגי המקצועות, אשמח להרחיב קצת על מוצרי חברת Lie Nielsen. החברה מייצרת כלים בארה״ב. כלים אלא יקרים יותר אך מאוד איכותיים, מאוד כיף ונוח לעבוד איתם והלהבים נשארים חדים לאורך זמן כך שצריך להשחיז לעיטים יותר רחוקות. אנחנו בוחרים את כל הכלים שאנו מציעים בפקידה, משתמשים מהם בעצמנו ומלמדים את תלמידנו איתם אבל לי נילסן זה כלים בליגה אחרת.

סוגי מקצועות עיקריים:

בלוק פליין (Block Plane) – מקצועה קטן ומאוד קל להחזיק. בדרך כלל מגיע עם להב בזוית נמוכה ומתאים להקציעה גדע (צד העץ איפה שכל הסיבים מסתיימים).  אזור זה הכי קשה להקציע אבל בדרך כלל לא משטח גדול או רחב.

בלוק פליין של חברת Dictum

בלוק פליין עם פתח פה מתכוונן של חברת Lie Nielsen

בלוק פליין ברונזה של חברת Lie Nielsen

מקצועה החלקה (Smoothing Plane) – מיועד בעיקר להחליק את המשטח. מידה 4 או דומה

מקצועה החלקה של חברת Dictum

Lie Nielsen No. 4 Smooth Plane 1-4

מקצועה החלקה של חברת Lie Nielsen

מקצועה ג׳ק (Jack Plane) – מקצועה זאת באורך ביניים בין החלקה וג׳וינטר מהוה פשרה בניהם. השם ג׳ק מקורו הפתגם “Jack of all trades”. והוא יכול לשמש למגוון שימושים.

מקצועה ג׳ק 62 של חברת Dictum

מקצועה ג׳ק 62 של חברת Lie Nielsen

מקצועה ג׳וינטר (Jointer Plane) – מקצועה ארוך יותר שמיועד ליצר משטח ממש (אבל ממש) חלק וישר כדי להדביק לוחות אחד לשני.

חוץ מאלה, יש עוד הרבה סוגי מקצועות וזה יכול לבלבל. כמקצועות ראשונות אני ממליץ מקצועה בלוק פליין ומקצועה החלקה או מקצועה ג׳ק

השחזה

קצת לא נוח לי שנושא חשוב זה לא יותר למעלה. הכלים שאנו קונים בדרך לא מגיעים מושחזים, וגם אם כן, צריך להשחיז אותם כל כמה שעות של עבודה (לרוב אפילו לעיטים יותר קרובות!). לכן חשוב לדעת להשחיז. כלי מושחז יעשה את העבודה הרבה (אבל הרבה!!) יותר קלה, חלקה, ומדוייקת. יש כמה שיטות וכלים אבל הכי נפוץ ושאני הכי ממליץ הם כאן:

אבני מים

אבני מים – ׳אבנים׳ סינטתיים מיוצרים מחלקיקים קטנים ומוחזקים ע״י דבק. תוך כדי פעולת ההשחזה, האבן ׳שורטת׳ את המתכת הלהב ומורידה שכבה קטנה. עוברים בהדרגה לאבנים עם גרעין יותר גבוהה (החלקיקים יותר קטנים) והשריטות יותר עדינות וכך בעצם מגיעים לקצה חד. אבני מים נקראים כך כי מרטיבים אותם במים לפני שימוש. אבני מים מאבדים מהחלקיקים שלהם תוך כדי ההשחזה ונוצר שקע באזור שהשחזנו. חשוב ליישר אותם אחרי כל שימוש. יש כלים כמו אבני יהלום כדי ליישר את האבני מים אך הם יקרים ויש דרך יותר זולה להגיע לאותה תוצאה (ראו ניירות מים בהמשך)

אני ממליץ על 2 אבנים (או אפילו אבן אחת בעלת גרעין שונה ב2 הצדדים). הראשונה בגרעין 800 או 1000 והשנייה 6000 או 8000. 

אבן מים גרעין 800 של חברת King

אבן מים גרעין 1000 של חברת King

אבן מים גרעין 6000 של חברת King

אבן מים גרעין 8000 של חברת King

יש גם אבנים יותר גסות המשמשות לעבודה יותר גסה עם הלהב, למשל אם יש פגיעה בחוד הלהב וצריך ׳לגרד׳ הרבה מתכת כדי לעבור את אזור הפגיעה, אבן גסה תבצע את המשימה יותר מהר מאבן יותר עדינה כמו גרעין 1000.

Sun Tiger Sharping Stone, Grit 240

אבן מים גרעין 240 של חברת King

מוביל השחזה

כלי שעוזר להחזיק את הלהב (מפסלת ומקצועה) בזוית קבועה בזמן ההשחזה. אפשר ללמוד להחזיק את הלהב יציב בידיים אבל זה דורש מיומנות. אני ממליץ לנגר/ית מתחיל/ה להתרכז המיומנויות אחרות בהתחלה ולהעזר במוביל

מובל להשחזה

נייר מים

ניירות מים הם בעצם ניירות שיוף שעמידות במים. מרטיבים אותם להקל על החיכוך. אפשר להשחיז להבים על ניירות מים אבל הם נשחקים או נקרעים מהר. קשה להשיג ניירות מים בגרעין גבוהה. כן מקובל ליישר אבני מים על נייר מים, פשוט מרטיבים ומניחים על משטח חלק (זכוכות, שיש מטבח..). ניירות מים נפוצים בגרעינים נמוכים. גרעין 400 הוא קלאסי ליישור אבני מים אבל כל גרעין כמעט יכול לתאים. אפשר להשחיז להבים עד ניירות מים אבל הם נשחקים ונקרעים מהר, לאורך זמן זהו פתרון יותר יקר מאבני מים.

נייר לטש מים waterproof sandpaper

ניירות מים – גרעין 180-5000

סרד וסכין סימון

אלה שני כלים למטרה דומה, לסמן על העץ בעזרת שריטה. סרד מאפשר לכוון מרחק מסויים מהקצה ולשרוט לאורך.רוחב/עובי הקורה במרחק המוגדר. סכין סימון ישרוט לצד סרגל. אפשר במקום לסמן עם עפרון אבל יש 2 חסרונות: עיפרון נוטה לעבד את החוד מהר (עובי הסימון יהיה לא אחיד ואפילו רחב וזה מקור לאי דיוקים). שריטה טובה מאפשרת להניח מפסלת (מושחזת 🙂 ממש על הסימון, זה קל ומביא תוצאות ממש מדויקות.

Japanese Marking Gauge, Single Cutter, Screw Clamping

סרד עץ בסגנון יפני

Veritas Marking Gauge with Separate Micro Adjust

סרד עם כיוון עדין של חברת Veritas

Veritas Marking Gauge with Separate Micro Adjust

סרד עם כיוון עדין אסימטרי של חברת Veritas

סכין סימון של חברת Pfeil

יש עוד הרבה כלים אבל אלה הראשונים שאני ממליץ להתחיל איתם. לא צריך את כולם!! בהחלט אפשר לעשות דברים יפים עם ממש מעט ולהוסיף כל פעם משהו תוך כדי התקדמות בתחום.

מקוה שזה עזר לעשות סדר. אשמח לענות על שאלות  🙂